Home » Despre noi » Profesori » Dimitrii Bogomaz
 

Dimitrii Bogomaz

  STUDII:    Academia de Teatru si Film, Bucuresti, Facultatea de Teatru, Sectia Actorie,           clasa prof. Mircea Albulescu

   SPECTACOLE REGIZATE

         Penitenciarul de Maxima Siguranta Bucuresti-Rahova
         MILIONAR LA MINUT  de  Tudor Popescu
        (Aceasta manifestare culturala face parte din seria programelor desfasurate de Directia Interventie Psihosociala din cadrul Penitenciarului cu Regim de Maxima Siguranta Bucuresti – Rahova având ca scop principal asigurarea educatiei persoanelor private de libertate în vederea reintegrarii si responsabilizarii sociale a acestora). 
         Teatrul Luni
         HORA IUBIRII de Arthur Schnitzler (proiect de promovare a tinerilor actori)
         PROIECT INDEPENDENT
         S.A.M.D. – adaptare dupa  CEREREA IN CASATORIE  de A.P.Cehov
        (proiect de promovare a tinerilor actori)
        TRILOGIE BELGRADEANA


    ASISTENTA  REGIE

         CASATORIA de N.V.Gogol,regia Tufan Imamutdinov, Teatrul National Targu Mures
         TREI SURORI de A.P. Cehov, regia Iuri Krasovski, Teatrul National Bucuresti
         ULTIMA FEMEIE A SENIORULUI JUAN de Leonid Juhovitki ,
         regia VLADIMIR GRANOV, Teatrul Odeon Bucuresti
    
    MANAGER DE PROIECT

       Proiect cultural educativ 
Realizarea unui spectacol de Sfintele Sarbatori de Pasti   pentru stimularea talentului individual si a lucrului in echipa avand ca grup tinta copiii institutionalizati din D.G.A.S.P.C.
      “Din manutele tale” – proiect pentru promovarea si sustinerea tinerelor talente din sistemul special.
        (Licitatie cu vanzarea a 118 icoane si tablouri realizate de copii si tineri.)

      COORDONATOR ARTISTIC (promovare a teatrului in licee)

         TRUPA DE TEATRU CATHARSIS a Colegiului National Gheorghe Sincai Bucuresti
          http://catharsis.gheorghesincai.ro/

       SPECTACOLE REGIZATE

          COMEDIA ERORILOR de William Shakespeare
          CE SE INTAMPLA CU TRENUL ASTA de Radu Tuculescu
          FEMEIA DIN MANUSCRIS de Lia Bugnar   
          GORNISTUL DIN PIATA de Leonid Juhovitki
          M    de Mihai Dragomirescu
          LACRIMOSA de Mircea Juganaru
          FEERIE DE IARNA un spectacol de muzica ,dans si poezie
          FANTEZIA  un spectacol de muzica si dans
          CASA DE PE GRANITA de Slawomir Mrozek
          DE DRAGOSTE spectacol de poezie
          BILLY MINCINOSUL de Waterhouse & Hill
          SHAKESPEARE FOREVER colaj dupa  William Shakespeare
          VISUL 3.0  colaj dupa Shakespeare si Moliere
          JUBILEUL de A.P. Cehov
          FLECARELILE FEMEILOR de Carlo Goldoni
          VISUL 2.0  colaj dupa Shakespeare si Moliere
          GAITELE de Alexandru Kiriţescu
          TITANIC VALS de Tudor Musatescu
          FANTOMA DE LA CLASA 1 de Valentin Nicolau
          PROFESORI SI ELEVI  scenariu colectiv

   PREMII OBTINUTE

     Premiul VIP (la categoria arte) , pentru Festivalul „ALO” Campulung

     PREMII PENTRU SPECTACOLE REGIZATE:

  Festivalul Naţional de arte pentru liceeni "Florian Pittiş" - Bucureşti
 - Premiu pentru popularitate
  Festivalul de teatru in limba engleză pentru tineret "ID Fest" - Bacău 
 - Nominalizare pentru rol principal masculin
 - Premiu pentru efecte de lumini şi sunet
 - Premiu pentru costume
 Festivalul Naţional de arte pentru liceeni "Florian Pittiş" - Bucureşti
 - Marele premiu
 - Premiu pentru rol principal masculin
 - Premiu pentru rol secundar masculin
 - Premiu pentru rol principal feminin
 - Premiu pentru rol secundar feminin 
 Festivalul Internaţional de teatru pentru elevi "George Constantin"
 - Premiu pentru decor şi costume
 Festivalul naţional de teatru pentru tineret european "EuroArt" - Braşov
 - Premiu pentru rol secundar feminin
 - Premiul special al juriului pentru spectacol
 Festivalul naţional de teatru pentru elevi şi studenţi - Buftea
 - Premiul 2 pentru spectacol
 - 2 Premii pentru interpretare in rol secundar masculin
 Concursul pentru scenarii "O zi din viaţa unui elev" - Casa de cultură a Ministerului de Interne - Bucureşti
 - Premiul 3 pentru spectacol
  Festivalul Naţional de Teatru pentru Elevi "George Constantin", Bucureşti
- premiul pentru cel mai bun spectacol
- premiul pentru rol principal feminin
- premiul pentru scenariu
  Festivalul Naţional de Teatru pentru Liceeni "LicArt", Bucureşti
- premiul pentru rol principal feminin
  Festivalul Internaţional al Teatrului Englez pentru Adolescenţi "Teenplay", Arad
 - premiul pentru interpretare masculina
 - premiul pentru incadrare scenică
 - nominalizare la premiul pentru cel mai bun spectacol
 - nominalizare la premiul pentru cea mai bună engleză
 - nominalizare la premiul pentru cea mai bună imagine
  Festivalul Internaţional de Teatru pentru Elevi "George Constantin", Bucureşti
 - premiul pentru cel mai bun spectacol
 - premiul pentru rol principal masculin
  Festivalul Naţional de Teatru pentru Adolescenţi "Ideo Ideis", Alexandria
 - nominalizare pentru cel mai bun actor in rol principal
  Festivalul Internaţional al Teatrului Englez pentru Adolescenţi "Teenplay", Arad
 - premiul pentru coregrafie
 - nominalizare la premiul pentru interpretare masculină
  Festivalul Naţional de Teatru pentru Liceeni "LicArt", Bucureşti
 - premiul al doilea pentru spectacol
  Festivalul Naţional de Teatru pentru Elevi "George Constantin", Bucureşti
 - premiul pentru cel mai bun spectacol
  Festivalul Naţional de Teatru pentru Tineret "Ludicus", Mioveni
 - marele premiu
 - premiu pentru rol principal masculin
  Emisiunea "Ora fara catalog" (TVR2)
 - premiul pentru cuplu
  Festivalul Naţional de Teatru pentru Liceeni "LicArt", Bucureşti
 - premiul al II-lea pentru spectacol
   Festivalul Naţional de Teatru pentru Tineret, Buftea
 - premiul 1 pentru spectacol
 - două premii pentru rol principal feminin
  Festivalul Naţional de Teatru pentru Copii şi Tineret, Buftea
 - premiu special pentru cuplu
 - premiu al 2-lea pentru spectacol
  Festivalul de Teatru pentru Elevi “George Constantin”, Bucureşti
 - premiu pentru rol principal feminin
 - premiu pentru rol secundar feminin
  Festivalul Naţional de Teatru “LicArt”, Bucureşti
 - nominalizare la premiul pentru regie


  ORGANIZATOR FESTIVALURI

A.L.O. Campulung” editia I-a MOZART (Campulung Moldovenesc )
Revitalizarea culturală în zona Bucovinei
CATHARSIS” - Festival de teatru pentru liceeni (promovare a teatrului in licee)

                    

  PRESEDINTELE JURIULUI

      Festivalului Naţional de Teatru pentru Tineret „G. A. Petculescu” din Lugoj
      Promovarea teatrului in randul tinerilor,la nivel national.

  ROLURI IN TEATRU

  Teatrul Odeon

Sergiu in IN CONTAINER, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban

Spadasin in ULTIMA FEMEIA A SENORULUI JUAN de Leonid Juhovitki, regia Vladimir Granov

John in SUNT PROPRIA MEA SOTIE de Dough Wright, regia Beatrice Rancea

Arviragus in CYMBELINE de William Shakespeare, regia Laszlo Bocsardi

Giton in MARCHIZUL DE SADE de Doug Wright, regia Beatrice Rancea

Un cetatean in CONUL LEONIDA FATA CU REACTIUNEA de I.L.Caragiale, regia Mihai Maniutiu

Un mortisor in MORTI SI VII de Stefan Caraman, regia Ana Margineanu

Kieselack in INGERUL ALBASTRU dramatizare de Razvan Mazilu dupa "Profesorul Unrat" de Heinrich Mann, regia Razvan Mazilu          

Un roman in NUNTA CU RAPIRI dupa "Nunta" de A.P.Cehov si "Frumoasele Sabine" de Leonid Andreev, regia Beatrice Bleont          

Preotul Velez, Cicio, Germanus in SARAGOSA – 66 DE ZILE de Alexandru Dabija           dupa "Manuscrisul gasit la Saragosa" de Jan Potocki, regia Alexandru Dabija          

Iisus (El) in FRATII KARAMAZOV dupa F.M. Dostoievski, regia Alexandru Vasilache

Preotul Kimball in OPERA DE TREI PARALE de Bertolt Brecht, regia Beatrice Bleont

Iakov in DON JUAN A LA RUSSE dupa A.P. Cehov, regia GeluColceag 

Omul – spectacol in CARLO CONTRA CARLO de Paul Ioachim, regia Horatiu  Malaele 

  COLABORARI

Tuzenbach in TREI SURORI de A.P. Cehov, regia Iuri Krasovski, Teatrul National Bucuresti  

NUNTA CU RAPIRI dupa Nunta de A.P. Cehov si Frumoasele Sabine de Leonid Andreev,   regia Beatrice Bleont, Teatrul de Vara, Szambeck, Ungaria    

ROMEO SI JULIETA de W. Shakespeare, Teatrul National Bucuresti

Jack, Melancolicul in PADUREA DUPA SHAKESPEARE – spectacol-colaj, regia Mircea Albulescu, Studioul de Teatru Casandra, Bucuresti 

  FILME

Florin in LUPUL, produs de Strada Film

Jack in MILIONARI DE WEEKEND

Fred in CONSENTEMENT MORTEL, produs de Atlantis Film

Angajatul in GARCEA SI OLTENII, produs de Media Pro Pictures          

Iisus in QUO VADIS, documentar artistic, produs de Parafilm          

Prizonierul in PANA LA MOARTE, produs de Atlantis Film          

Carol tanar in CAROL CEL MARE, documentar artistic, produs de Parafilm          

Un actor in PATUL LUI PROCUST          

Un roman in NERO, documentar artistic, produs de Parafilm          

Alien in GIRL TALK CONFIDENTIAL, produs de Castel Film          

Muschetarul in TIME MASTER, produs de Castel Film  si altele.

 
   CLIPURI PUBLICITARE SI VIDEOCLIPURI MUZICALE

  Reteua de magazine Real, produs Sagafilm
  BankPost,produs Tandem
  Bere Gambrinus, produs de Domino          
  Detergent Aris, produs de Metropolis       
  Bere Alutus, produs de Punct Promotion        
  Bere Vitanta, produs de Castel Film pentru Republica Moldova         
  Detergent Ariel, produs de Eurotalent         
  Videoclip TALISMAN – IARTA-MA, produs de fundatia Talisman